دریافت کد کالا

احتمالا اخیرا کلمه بورس کالا به گوشتان خورده است. بورس کالا یکی از مهم ترین بخش های بازار سرمایه است که خریداران بسیاری برای دریافت کالاهای خود اقدام به دریافت کد بورس کالا غیر حضوری می کنند. در بورس کالا اقلام زیادی از جمله خودرو، سیمان، فلزات و هم چنین محصولات پتروشیمی معامله می شوند. بورس کالا، بازاری است که تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالای خود را عرضه کرده و متقاضیان کالاهای عرضه شده را خریداری می کنند. در این بازار، کالای مربوطه پس از بررسی‌های کارشناسی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان بورس کالا، به خریداران عرضه می‌شود در این بازار معمولاً کالاهای خام و فرآوری نشده مانند فلزات، محصولات پتروشیمی، سیمان، محصولات کشاورزی و… دادوستد می‌شوند. اما اخیرا خودرو هم به لیست کالا ها اضافه شده است.

بورس کالای ایران

قدم اول: ثبت نام در سامانه سجام

افراد متقاضی ثبت نام بورس کالا حتما باید در سامانه سجام ثبت نام کنند. سامانه جامع اطلاعات مشتریان که به اختصار سجام نامیده می‌شود، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و برای ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه ایجاد شده است. سجام سامانه‌ای است که برای جمع‌آوری و تجمیع سوابق معاملاتی سهامداران ایجاد شده و سهامداران به راحتی می‌توانند دارایی‌های خود را در این سامانه مشاهده و از سودهای دریافتی نیز اطلاع پیدا کنند. برای ثبت‌نام در سامانه سجام کافی است به نشانی اینترنتی www.sejam.ir مراجعه کرده و با انتخاب ثبت نام سجام ثبت نام خود را آغاز کنید.

گام دوم: مراجعه به وب‌سایت Ebgo

بعد از دریافت کد سجام در گام دوم ثبت نام بورس کالا، باید کد آنلاین مخصوص بورس کالا را دریافت کنید. نکته مهم این است که این کد با کد معاملاتی بازار سهام فرق میکند و افرادی که کد معاملاتی بازار سهام را دارند هم باید کد آنلاین بورس کالا را دریافت کنند. برای وارد شدن به سامانه خرید آنلاین بورس کالا بایذ به نشانی اینترنتی   مراجعه کنید.

گام سوم: افتتاح حساب در بانک‌های عامل

در این مرحله براساس اینکه مایل به گرفتن کد بازار فیزیکی بورس کالا و یا بازارهای مالی بورس کالا باشید، باید حساب های بانکی را جداگانه افتتاح کنید.بازار فیزیکی شامل بازار هایی است که درآن کالا معامله می شود.به عنوان مثال برای خرید خودرو  از بورس کالا حتما باید کد بازار فیزیکی را دریافت کنید.اما بازار ابزارهای مالی شامل گواهی های سپرده و بازار آتی است که نحوه دریافت و ثبت نام آن مختلف است.

گام چهارم: بازکردن حساب وکالتی

حساب وکالتی، در واقع یک نوع حساب بانکی است که برای واریز وجوه پیش‌پرداخت مشتری نزد یکی از بانک‌های منتخب افتتاح می‌شود. برای افتتاح حساب وکالتی با دریافت معرفی نامه پر کردن آن، باید به یکی از شعب بانک مراجعه کنید و حساب وکالتی خود را باز کنید.

گام پنجم: دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس کالا

بعد از تکمیل اطلاعات حساب بانکی، وارد مرحله آپلود مدارک مورد نیاز می شوید. در این مرحله صرفا نیاز است عکس نمونه امضا خود را آپلود کنید. بعد از سپری کردن مرحله قبل، وارد مرحله تعهدات مشتری می شوید. در این مرحله با تیک زدن دو گزینه و قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی، یک پیام حاوی اینکه کد بورسی بازارهای فیزیکی شما با موفقیت ثبت گردید، به موبایل شما ارسال می شود. بعد از حدود ۲ روز کاری هم نام کاربری و رمز عبور برای شما پیامک می شود.

گام ششم: وارد کردن حساب وکالتی

در این مرحله شما باید حساب وکالتی که در بانک ملت باز کرده اید، را وارد سامانه خرید آنلاین بورس کالا بکنید. با وارد شدن به این سایت و زدن گزینه “اعلام شماره حساب وکالتی” میتوانید حساب وکالتی خود را وارد سیستم کنید. بعد از طی مراحل بالا و ثبت نام بورس کالا شما می توانید برای خرید کالا های فیزیکی از بورس کالا اقدام کنید.